7o SFEDAMI MOUNTAIN FESTIVAL

0
779
views

7o SFEDAMI MOUNTAIN FESTIVAL 2013

Τώρα που έπεσε η αυλαία του 7o SFEDAMI MOUNTAIN FESTIVAL  και αργά αργά επανερχόμαστε σε κανονικούς ρυθμούς κάνουμε και τον απολογισμό μας για να μπορέσουμε να βελτιωθούμε μέσα από τα λάθη μας της παραλήψεις μας αλλά και της οποίες αστοχίες υπήρξαν .Το 7o SMF επέτυχε. Και επέτυχε χάρη στην συμμετοχή όλων των εμπλεκομένων .Κατάφερε να προτάξει την ανθρώπινη φύση του φεστιβάλ πέρα από κύπελλα ,μετάλλια και δόξες .

Αυτός ήταν ο  σκοπός μας και αυτό το μήνυμα έδωσαν όλοι οι νικητές των αγώνων όπως από τον πρώτο έως και τον τελευταίο συμμετέχοντα. Συγκινητικές στιγμές το διήμερο από νικητές και μη. Κορυφαία στιγμή του Νίκο Σιδερίδη νικητή του αγώνα ορεινού τρεξίματος που την στιγμή του τερματισμού μέσα σε συγκινησιακό κλίμα το πρώτο μήνυμα που μετέφερε με της δηλώσεις ήταν ότι δεν είχε στόχο τον χρόνο η την νίκη αλλά την ίδια την συμμετοχή .Ο ίδιος νικητής το απέδειξε μετέπειτα χαρίζοντας όλα τα μετάλλια σους λιλιπούτιους αθλητές . Μέσα από τέτοιες ενέργειες δείχνουμε τον δρόμο στην νέα γενιά

Παρακολουθώ περισσότερο από 15 χρόνια αγώνες βουνού και πρώτη φορά βλέπω συμμετέχοντες αθλητές στον τερματισμό να μην κρατεί κάνεις ρολόι να μην ρωτάει κανείς για χρόνους και να τερματίζει μέσα σε χαμογέλα και σε αγκαλιές φίλων, συγγενών από τον πρώτο έως τον τελευταίο .

Μέσα από αυτήν την γιορτή θέλω να πιστεύω πως καταφέραμε να αναδείξουμε την ανθρώπινη φύση του φεστιβάλ και σε αυτό έπαιξε καθοριστικό ρόλο η συμμετοχή άλλων .

Ένα μεγάλο ευχαριστώ στην πιο κοντινή μου ομάδα της Σφενδάμης τους ανθρώπους που έχουν κοπιάσει, πονέσει αλλά και δακρύσει πολλές φορές ανθρώπους που έμπρακτα έχουν κάνει πράγματα απίστευτα

Ξεκινώ από τον Υφαντή τον Μπάμπη υπεύθυνο σε πολλούς τομείς και προπομπός των αγώνων με την γουρούνα του ,τον Γιώργο Μαυρίδη υπεύθυνο της διοργάνωσης για της εγκαταστάσεις σε όλους τους τομείς. Την οικογένεια Γιώργου Χαρισόπουλου υπεύθυνο ασφάλειας διαδρομών και όχι μόνο. Τον Γρηγοριάδη Σάκη και κόρακα Νίκο υπευθύνους τροφοδοσίας σταθμών και όχι μόνο ,την Kορδονούλη Άννα υπεύθυνη οργάνωσης ,γραμματειακής στελέχωσης του smf ,τον Φυτόπουλο Κώστα υπεύθυνο παρκινγκ της διοργάνωσης την Mπαμπατζάνη γεωργία υπεύθυνη χώρου VIP, το πανεπιστήμιο Μακεδονίας και τους 100 εθελοντές και την ομάδα της περιφερειακής ενότητας Πιερίας με 7 κοπέλες σε διαφόρους τομείς ευθύνης .

Την οικογένεια του Κώστα Σταμούλη και της συζύγου Δήμητρας Θεοδωράκη που πλέον έχουν υιοθετήσει και τρίτο παιδί στην οικογένεια τους το smf .

Τον Γκολέ Παναγιώτη έναν φίλο αδελφό που για περισσότερο από ένα μήνα έζησε μαζί μας την κάθε στιγμή ,μόχθησε, πόνεσε, αλλά και αγάπησε υπερβολικά αυτό το παιδί που λέγεται SMF . Η υπερβολική καθαριότητα των διαδρομών και ειδικά των μονοπατιών είναι αποκλειστική ευθύνη του Παναγιώτη .

Ζητώ συγγνώμη εάν έχουμε παραλείψει κάποιους .

Αφήνω τελευταία τους γονείς μου τα παιδιά μου τις αδελφές μου την σύντροφο μου που χωρίς αυτούς δεν θα υπήρχε SMF . Βιώσαν μαζί μου την κάθε χαρά την κάθε λύπη την κάθε στιγμή προτάσσοντας πάντα το καλύτερο για το φεστιβάλ .

Όταν έχεις οικογένειες ,ανθρώπους, φίλους και συνεργάτες κοντά σου με τέτοια αγάπη είναι σίγουρο πως θα έχεις το αναμενόμενο αποτέλεσμα.

Το 7ο SMF που στόχος του ήταν η ανθρώπινη φύση του φεστιβάλ πιστεύουμε πως επέτυχε τον σκοπό του .

Ετοιμαζόμαστε πλέον για την φθινοπωρινή διοργάνωση του sfendami advedure experience που περιλαμβάνει τους νυκτερινούς αγώνες nihgt trail και τον αγώνα enduro όπως και για το 8ο SMF το οποίο πλέον μπαίνει και στο καλεντάρι της UCI και θα πραγματοποιηθεί στα μέσα του Απριλίου 2014

Φωτογραφικό υλικό από την διοργάνωση έχουν αναρτηθεί στην ιστοσελίδα μας στο www.sfendami.com

 

Και ναι! Ήμασταν όλοι εκεί, στο λόφο του Προφήτη Ηλία στη Σφενδάμη. Αθλητές, συνοδοί, επισκέπτες, παιδιά, χορηγοί, διασώστες, ομάδες υποστήριξης, ερευνητές, πολιτιστικοί σύλλογοι, έκθετες εμψυχωτές, εθελοντές και όλο το χωριό. Η γιορτή αθλητισμού και πολιτισμού πάνω στον λόφο του προφήτη Ηλία με φόντο τον Όλυμπο τα Πιέρια όρη και τον Θερμαϊκό συγκέντρωσε περισσότερους από 500 αθλητές ,250 παιδιά στους παιδικούς αγώνες και περισσότερους από 3000 επισκέπτες θεατές όχι μόνο από Ελλάδα αλλά και από την ευρύτερη περιοχή των Βαλκανίων. Από νωρίς του Σαββάτου κατέφταναν αθλητές, για να πάρουν τελικά εκκίνηση 182 αθλητές στον αγώνα ορεινού τρεξίματος και 320 στον αγώνα ορεινής ποδηλασίας . Γέμισε ο λόφος πολύχρωμες φιγούρες, και ποδήλατα. Σταθμοί ανεφοδιασμού και ελέγχου, τεχνικής υποστήριξης, υγειονομικής κάλυψης και ραδιοεπικοινωνίας ήταν έτοιμοι για να προσφέρουν τις υπηρεσίες τους. Οι θεατές είχαν τη δυνατότητα να παρακολουθήσουν την εξέλιξη του αγώνα με το ενδιαφέρον να συγκεντρώνεται στην ξύλινη ράμπα, η οποία πρόσφερε θέαμα.

  • Το Σάββατο στον αγώνα ορεινού τρεξίματος ο Νίκος Σιδερίδης αθλητής της Salomon βρέθηκε πρώτος στην γραμμή τερματισμού με χρόνο 1,44.18 όχι βέβαια μόνος αλλά κρατώντας στην αγκαλιά του 2 παιδιά ντυμένα με ποντιακές παραδοσιακές στολές δίνοντας το μήνυμα σε όλους πως αθλητισμός και πολιτισμός πάνε μαζί. Τον ακολούθησε ο Μπαλίωτης Σταύρος με 1,48.40 αθλητής της Kasimis Training  Orka Team και 3ος ο Τσώλης Βασίλης 1,49.14 του Α.Γ.Σ. Ιωαννίνων . Εντυπωσιακή παρουσία γυναικών με 27 συμμετοχές ποσοστό πολύ υψηλό για αγώνες βουνού με νικήτρια την Malimporska-Κυριακού Irena με 2,13.06 2η την McCoy Rannelle Αθλήτρια της North    Face με 2,13.38 και 3η την Βίκυ Καρπούζα αθλήτρια της Salomon   Hellas – Φλόγα με χρόνο 2,26.42.

  • Παρουσία και 2 αθλητών Ουαλών στον αγώνα ορεινού τρεξίματος οι όποιοι κάνουν τον γύρο του κόσμου με αυτοκινούμενο τροχόσπιτο ,έχουν μείνει εντυπωσιασμένοι από την φιλοξενία της διοργάνωσης και των ελλήνων γενικότερα και μας δήλωσαν πως κάθε χρόνο θα βρίσκονται στην σφενδαμη και θα μεταφέρουν το μήνυμα σε όλο τον κόσμο για την φιλοξενία των ελλήνων

  • Φυσικά αντίστοιχο ενδιαφέρον και κινητικότητα υπήρξε και στις παιδικές κατηγορίες, που διαγωνίστηκαν 100 αθλητές από 2 έως 12 ετών. Όλοι οι παρευρισκόμενοι είχαν την ευχέρεια να παρακολουθήσουν τη «μάχη» που έδιναν μεταξύ τους οι λιλιπούτειοι αθλητές και να τους ενθαρρύνουν στην προσπάθειά τους. Μελλοντικά ίσως κάποιοι από αυτούς να πρωταγωνιστήσουν στο μεγάλο αγώνα.

  • Ο χώρος δημιουργικής απασχόλησης SMF που λειτούργησε όλο το διήμερο πλημμύρησε από γονείς και παιδιά με ζωγραφιές ,χειροτεχνίες και πολλά παιχνίδια

  • Περισσότεροι από 15 δημοσιογράφοι και φωτογράφοι πήραν διαπίστευση από το κέντρο τύπου SMF την οργάνωση και ευθύνη του οποίου είχε αναλάβει ο δημοσιογράφος Παντελής Τζερτζεβέλης .Το κέντρο τύπου SMF που βρισκόταν στον λόφο του προφήτη Ηλία έστελνε συνεχείς ανταποκρίσεις σε όλο τον κόσμο και με φωτογραφικό υλικό .Όλο το φωτογραφικό υλικό το επόμενο διάστημα θα είναι αναρτημένο στην ιστοσελίδα της διοργάνωσης

  • Την Κυριακή στον αγώνα ορεινής ποδηλασίας 320 αθλητές βρέθηκαν στην εκκίνηση Μεταξύ αυτών 9 γυναίκες και 20 αθλητές από την ευρύτερη περιοχή των Βαλκανίων . Ιδιαίτερα σκληρός ήταν ο αγώνας για τους αθλητές που συμμετείχαν με νικητή του αγώνα mtb του 7ου SMF τον Αντωνιάδη Δημήτρη με χρόνο 2,18.35 CyclingspotNutrixxion , δεύτερο τον Κουρμπέτη Αναστάσιο ομάδα Niner και 3o τον Αλέξανδρο Ιορδανίδη Nutrixxion team .Στην κατηγορία γυναικών υψηλός ανταγωνισμός με νικήτρια την Διακάκη Ελένη του Ροδήλιου ρόδου δεύτερη την Πλεσιώτη Δήμητρα ομάδα o ποδηλάτης και τρίτη την Bαρδανίδου Δόμνα ομάδα spin thing cycling.Νικητής στην κατηγορία fun o Γοτουχίδης Νίκος forbikes ,στην νέα κατηγορία 12-15 ετών που εντάχτηκε από φέτος στον αγώνα του mtb νικητής αναδέχθηκα ο Σταμούλης Γιώργος αθλητής SMF TEAMNew Balance .Στους δύο αγώνες του διημέρου νικητής ο Κωστόπουλος Νίκος αθλητής της Salomon !

  • Ένας άλλος αγώνας που είχε ξεκινήσει από τότε που αναρτήθηκαν οι κατηγορίες, ήταν αυτός της πολυπληθέστερης ομάδας. Αρκετές ομάδες ήθελαν να διεκδικήσουν την πρωτιά στην κατηγορία αυτή. Τελικά νικήτρια στο mtb είναι η ομάδα Action Bike Club με 35 συμμετοχές και στο run η ομάδα Kasimis Training  Orka Team με 11 συμμετοχές

  • Yψηλές παροχές από την shimano servis στον αγώνα του mtb και σε όλους τους συμμετέχοντες από την ostracon στον ειδικά διαμορφωμένο χώρο της εταιρίας .

  • Μια ευχάριστη έκπληξη περίμενε όλους τους επισκέπτες το Σάββατο με τα χάλκινα της Καστοριάς να συνοδεύουν επισκέπτες και αθλητές με βαλκανικά ακούσματα θυμίζοντας σε όλους πως βρισκόμαστε στην γειτονιά των βαλκάνιων και η μουσική και ο αθλητισμός μας ενώνει

  • Πολύ ωραία νότα στο διήμερο το τουριστικό τρενάκι που ήταν πρόσφορα της διοργάνωσης σε όλους μεταφέροντας στους στον λόφο του προφήτη Ηλία δωρεάν σε μια διαδρομή ανοιξιάτικης ομορφιάς

  • Καθοριστική η παρουσία του τo Σώμα Εθελοντών   Σαμαρειτών Διασωστών –Ναυαγοσωστών του Περιφερειακού Τμήματος Κατερίνης του Ελληνικού Ερυθρού Σταυρού με 30 μελή αποστολή καλύπτοντας όλους τους αγώνες και παρέχοντας υψηλές παροχές ασφάλειας σε όλους τους συμμετέχοντες .Σε περισσότερους από 27 αθλητές παρείχαν βοήθεια και υποστήριξη στην εξέλιξη των αγώνων αποδεικνύοντας πως η συμμετοχή τους είναι καθοριστική για την ασφαλή έκβαση του φεστιβάλ

  • Βροντερό παρόν και η πολιτιστική κληρονομία της Σφενδαμης με τους πολιτιστικούς ,συλλόγους ,ποντιακό σύλλογο ΠΥΡΙΧΙΟ και πολιτιστικό σύλλογο ΠΑΛΙΑΝΗ προσφέροντας σε όλους τοπικά παραδοσιακά εδέσματα για να γευτούν όλοι της παραδοσιακές τοπικές λιχουδιές και να γνωρίσουν την τοπική κληρονομία της σφενδάμης

Χορηγοί του 7ου ήταν η εταιρίες 3 Ε με το νερό Αύρα , η μπύρα amstel   radler ,η εταιρία των Αφοί Κοκότη με την γερμανική focusHellas contstacion , η Konstantopoulos S.A ,το εμπορικό επιμελητήριο Πιερίας η εταιρία Ε.ΛΒΥΚ , η εταιρία ξηροί καρποί ο παραγωγός και η εταιρία Pharmnet.gr αναλαμβάνοντας την συνολική υποστήριξη του 7ου SMF για όλους τους αθλητές με προϊόντα της εταιρίας High5, μια συνεργασία που ξεκίνησε φέτος και θα έχει και συνέχεια

  • Πολύτιμη βοήθεια στο 7o SMF παρείχε το τμήμα του ΕΟΤ βόρειου Ελλάδας με διευθύντρια την Περσεφόνη τρίχα

  • Ένα μεγάλο ευχαριστώ σε όλους τους συμμετέχοντες αθλητές ,εθελοντές ,συνόδους ,και χορηγούς από την διοργανώτρια αρχή τον Σφένδαμο για την επιτυχή πραγματοποίηση του 7ου SMF ανανεώνοντας το ραντεβού μας 28-29 Σεπτέμβριου στο διήμερο Sfendami andventure experience που περιλαμβάνει του νυκτερινούς αγώνες ορεινού τρεξίματος και ορεινής ποδηλασίας sfendami nihgt trail και τον αγώνα sfendami enduro race

  • Το 7ο SMF πραγματοποιήθηκε με την υποστήριξη του Ελληνικού οργανισμού τουρισμού

[next_toggles styles=”1″] [toggle title=”Αποτελέσματα Αγώνα”]

SFENDAMI RUNNING 2013 – Γενική Κατάταξη
A/A ΧΡΟΝΟΣ Νο ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΠΟΛΗ ΟΜΑΔΑ
1 01:44:18 122 Σιδερίδης  Νίκος 19-39 Καβάλα Salomon  Hellas
2 01:48:40 3 Μπαλιώτης Σταύρος 19-39 Θεσνίκη Kasimis Training  Orka Team
3 01:49:14 111 Τσώλης Βασίλειος 19-39 Φλώρινα Α.Γ.Σ      Ιωαννίνων 
4 01:50:18 2 Αρώνης Πλάτων 19-39 Θεσνίκη Kasimis Training  Orka Team
5 01:51:21 5 Καλοφύρης Νίκος 40-49 Μέτσοβο Salomon  Hellas
6 01:51:23 195 Κάρλος Κυριάκος 19-39 Πάτρα Salomon
7 01:52:18 58 Μπαρμπαγιάννης Θανάσης 19-39 Μέτσοβο 
8 01:53:16 194 Αρκουμάνης Θεοφάνης 40-49 Πάτρα KASINIS TRAINING
9 01:54:18 59 Πλακετάς  Κοσμάς 19-39 Πτολεμαΐδα Kasimis Training  Orka Team
10 01:54:19 129 Δρούγκας   Δημήτρης 19-39 Ιωάννινα Apollonio  Running Club
11 01:54:37 38 Σελέτης Δημήτρης 19-39 Σιάτιστα Ημερόδρομοι  Σιάτιστα
12 01:55:13 123 Νικολαϊδης Δημήτρης 40-49 Καβάλα Φαρμακείο  Νικολαϊδης
13 01:56:34 118 Κωστόπουλος Νίκος 40-49 Αθήνα Salomon  Hellas
14 01:59:16 32 Μυλωνίδης Αναστάσιος 19-39 Κιλκίς Σ.Φ.Ι.Π.    ΚΙΛΚΙΣ
15 01:59:22 163 Κουρκουρίκης  Γιάννης         40-49 Θεσσαλονίκη   Pearl  izumi 
16 01:59:34 14 Διττόπουλος Γιάννης 50+ Θεσσαλονίκη Παοκ cycling team
17 02:01:03 137 Μαυρογιάννης  Παύλος        40-49 Θεσσαλονίκη
18 02:01:17 12 Ζαχαρίου Σταύρος 19-39 Θεσνίκη Kasimis Training  Orka Team
19 02:02:37 116 Αφορόζης Κωνσταντίνος 19-39 Φλώρινα 
20 02:04:13 18 Μπαμπούνας Παναγιώτης 40-49 Πτολεμαΐδα 4Bikes
21 02:05:42 185 Καραγιάννης Ευθύμιος 19-39 Λεπτοκαρυά
22 02:07:01 117 Μπατάς  Γεώργιος 19-39 Αθήνα Ορειβατικός Σπάτων 
23 02:09:15 50 Αυτζόγλου  Ι. Πέτρος 19-39 Λιτόχωρο           
24 02:10:30 160 Αζέλλης  Βασίλης                   19-39 Μέτσοβο               Fifth   Element
25 02:11:10 128 Λαιμοδέτης  Παναγιώτης 40-49 Ιωάννινα Apollonio  Running Club
26 02:11:48 63 Κουκουτέγος Στέργιος 19-39 Βέροια Α.Σ     Φίλιππος   Βέροιας 
27 02:11:50 25 Γκάτσας Κωνσταντίνος 19-39 Κοζάνη Ο.Σ   ΜΠΟΥΡΙΝΟΣ
28 02:13:06 8 Malimporska-Κυριακού Irena Γ Aλεξάνδρεια
29 02:13:38 7 McCoy Rannelle Γ Αθήνα North    Face
30 02:15:43 142 Τσατίρης Μανώλης       19-39 Θεσσαλονίκη 
31 02:16:12 21 Δημόπουλος Θωμάς 19-39 Βόλος ΑΘΛΟΣ  ΑΓΡΙΑΣ
32 02:16:50 146 Σιώμος  Αθανάσιος                 19-39 Θεσ/νικη Kasimis Training  Orka Team
33 02:17:24 45 Ρούσης Αγγελος 19-39 Καλπάκι   Ιωάννινα SMF    TEAM
34 02:18:30 140 Μπαφίτης  Παναγιώτης   40-49 Αθήνα                 Φλόγα
35 02:20:13 159 Πέλλης  Κωνσταντίνος       19-39 Μέτσοβο             Fifth   Element
36 02:20:19 167 Κρομμύδας  Κώστας     19-39 Ιωάννινα 
37 02:20:24 57 Γκαμπράνης Σπύρος 15-18 Μέτσοβο   
38 02:20:29 11 Βενετικίδης Δημήτρης 50+ Θεσσαλονίκη Σ.Δ.Υ.  Θεσσαλονίκης
39 02:21:53 39 Πολύζος Χάρης 19-39 Σιάτιστα Πρακτορείο ΟΠΑΠ   Χ.Πολύζος
40 02:24:06 96 Ρούμπος Κωνσταντίνος 19-39 Θεσνίκη  Kasimis Training  Orka Team
41 02:24:16 192 Πολύζος Κωνσταντίνος 19-39 Θεσσαλονίκη
42 02:24:40 191 Χαλκίδης Νικόλαος 19-39 Ελασσόνα
43 02:24:50 86 Τσοράκης  Νεκτάριος 19-39 Κατερίνη 
44 02:25:20 24 Συμεωνίδης Παναγιώτης 40-49 Σέρρες
45 02:25:22 37 Κατσάρας Χρήστος 40-49 Κοζάνη Σ.Δ.Υ.  Κοζάνης 
46 02:26:42 9 Καρπούζα Βίκυ Γ Χαλάνδρι  Αθήνα Salomon   Hellas – Φλόγα
47 02:27:24 19 Σκόρδας Πασχάλης 40-49 Κοζάνη
48 02:27:38 177 Ευστρατίου Χρήστος 40-49 Ξάνθη RODOPI ADVENTURUN
49 02:28:15 145 Σιώμος  Χρήστος               19-39 Θεσσαλονίκη   Σ.Δ.Υ.  Θεσσαλονίκης
50 02:28:17 100 Καμπάκης  Γιώργος 50+ Μακρύγιαλος  
51 02:28:27 149 Μάρτου Νικολέτα                             Γ Κοζάνη     Kasimis Training  Orka Team    
52 02:28:45 23 Ουζουνίδης Χρήστος 19-39 Κρύα  Βρύση Ο.Μ.  Γιαννιτσών  
53 02:28:46 161 Παπάσης  Γιώργος                   19-39 Μέτσοβο              Fifth   Element
54 02:31:10 84 Καμπάκης  Βασίλειος 19-39 Μακρύγιαλος  Πρότυπο Κεντρο Γυμναστικής 
55 02:31:24 41 Σακκάς Βασίλειος 19-39 Καλαμπάκα Σ.Κ.Α  ΜΕΤΕΩΡΩΝ
56 02:32:16 127 Μακρής   Βαγγέλης 19-39 Ιωάννινα Apollonio  Running Club
57 02:32:19 165 Σβάρνας  Γιάννης                 50+ Κατερίνη 
58 02:32:28 187 Σολωμός Θωμάς 19-39 Ελασσόνα Green Running Team
59 02:33:42 197 Οικονόμου Δημήτριος 50+ Βόλος ΣΔΥΒ
60 02:34:00 20 Κύρτσης Ιορδάνης 19-39 Προσοτσάνη Ε.ΟΣ Προσοτσάνης
61 02:34:11 107 Παπαδόπουλος Κώστας 19-39 Αλεξανδρούπολη Λύκοι Κεχαγιόγλου
62 02:34:25 120 Αργυρίου  Κώστας 19-39 Ελασσόνα Green  Running Team
63 02:34:27 119 Γεωργιάδης Κώστας 19-39 Ελασσόνα Gree
64 02:35:22 82 Βαρλατζίδης Γιώργος 19-39 Βέροια Σ.Χ.Ο  Βέροιας 
65 02:36:15 198 Ακριτίδης Περικλής 19-39 Λιτόχωρο Summit Zero
66 02:37:11 103 Ζαφείρας  Δημήτριος 19-39 Αλεξανδρούπολη Λύκοι Κεχαγιόγλου 
67 02:37:36 40 Σανούδου Ζήνια Γ Κορωπί  Αττικής Φλόγα
68 02:37:37 62 Τερζή  Άντζελα Γ Αθήνα Σ.Δ.Υ Πειραιά  –   Φλόγα
69 02:37:59 27 Κιντζονίδης Επίκουρος Σωτήριος  40-49 Καβάλα
70 02:38:36 15 Στεφάνου Βασίλειος 19-39 Ξάνθη
71 02:38:37 174 Στεφάνου Ευστάθιος 40-49 Ξάνθη
72 02:38:54 184 Σβάρνας Αναστάσιος 40-49 Λάρισα ΠΑΣ ΦΙΛΩΝ ΛΑΡΙΣΑΣ
73 02:39:48 16 Μιχαηλίδης Γιώργος 40-49 Καβάλα Σ.Ε.Β.Β.Α.Σ
74 02:40:01 139 Μανδρέλας Χάρης           40-49 Κοζάνη
75 02:40:51 166 Κουκουσούλης Τάσος   19-39 Θεσ/νικη   Λευκός πύργος Running team
76 02:41:05 164 Μητσιβέλης  Γιάννης             19-39 Ξάνθη   Xanthi boys scouting cender
77 02:41:31 55 Αυτζόγλου Απ. Πέτρος 19-39 Κατερίνη Lepanto
78 02:41:42 26 Νιόπλιας Χρήστος 19-39 Σιάτιστα Kasimis Training  Orka Team
79 02:41:56 28 Βογιατζής Γιάννης 19-39 Ξάνθη
80 02:44:51 179 Βακιρτζής Ευάγγελος 19-39 Ξάνθη RODOPI ADVENTURUN
81 02:45:09 65 Μαυρικάκης Αλέξανδρος 40-49 Αθήνα  
82 02:45:28 158 Παπάζογλου  Χρήστος         19-39 Θεσσαλονίκη   Σ.Δ.Υ.  Θεσσαλονίκης
83 02:46:58 155 Κεφαλάς  Χρήστος                 40-49 Σέρρες 
84 02:47:00 52 Παιδούσης Ιωάννης 40-49 Χίος CHIOSRUNNING
85 02:47:22 102 Πετρόχειλος  Αθανάσιος 40-49 Θεσσαλονίκη
86 02:47:59 162 Γκιάτας  Αριστείδης                 19-39 Κατερίνη     Α.Π.Σ   Ζευς  Πιερίας 
87 02:48:04 157 Παπαγιάννης  Βασίλειος     40-49 Λάρισα 
88 02:48:31 189 Μπίλλης Δημήτρης 15-18 Ελασσόνα Green Running Team
89 02:48:32 79 Παπακοσμά Βηθλεέμ Γ Φλώρινα Kasimis Training  Orka Team
90 02:50:01 77 Μωραΐτης  Δημήτρης 40-49 Κομοτηνή
91 02:50:02 154 Παπαδημητρίου  Θωμάς       40-49 Κατερίνη
92 02:50:03 133 Μίγας Δημήτρης 19-39 Βόλος     
93 02:50:04 106 Tadros Hazem 19-39 Ξάνθη Ti meli  genesthai
94 02:50:05 108 Μυλωνάς  Παύλος 40-49 Αλεξανδρούπολη Λύκοι Κεχαγιόγλου 
95 02:51:04 76 Χατζηχρηστάκης Χρήστος 40-49 Θεσσαλονίκη
96 02:51:23 143 Μιχαήλ  Αναστασία   Γ Θεσσαλονίκη 
97 02:51:24 178 Λαμπάκης Γρηγόρης 40-49 Ξάνθη RODOPI ADVENTURUN
98 02:51:25 124 Τσιλιγιάννη  Νανά Γ Ιωάννινα Apollonio  Running Club
99 02:51:39 66 Ροντίδης   Ανδρέας                 19-39 Θεσσαλονίκη  Πρότυπο Κέντρο
100 02:52:13 141 Γκουντάρα  Κατερίνα Γ Κατερίνη           Ναυτικός Ο. Κατερίνης
101 02:52:14 114 Πουρλιώτης Διονύσης 40-49 Λιτόχωρο 
102 02:52:37 78 Ιωαννόπουλος  Γιάννης 19-39 Φλώρινα Kasimis Training  Orka Team
103 02:53:16 181 Ξάνθης Νίκος 15-18 Μέτσοβο Fifth Element
104 02:53:39 190 Ρόρρης Λάμπρος 40-49 Θεσσαλονίκη
105 02:53:45 73 Μουσουλέα Δήμητρα Γ Ξάνθη 
106 02:53:51 89 Σαριπανίδης  Σοφοκλής 40-49 Κρύα  Βρύση 
107 02:54:29 17 Φασούλας Αντώνης 50+ Κατερίνη Olympous    Runners
108 02:54:52 22 Ουζουνίδης Γιάννης 50+ Κρύα  Βρύση Ο.Μ.  Γιαννιτσών
109 02:55:01 171 Μανιόπουλος Δημήτριος 40-49 Θεσσαλονίκη Seaworld Diving Center
110 02:55:48 48 Τσαχαλίδης  Γιώργος 19-39 Βέροια Sea World Scuba Diving Center
111 02:55:59 188 Νούλας Κωνσταντίνος 19-39 Ελασσόνα Green Running Team
112 02:57:57 69 Στεφανίδης  Νίκος 19-39 Σφενδάμη S.M.F  team
113 02:58:15 88 Ακριβόπουλος  Κώστας 19-39 Κρύα  Βρύση 
114 02:58:26 29 Γαντζίδης Παναγιώτης 50+ Κομοτηνή Σπάρτακος Ροδόπης
115 02:58:31 97 Βενίδης Λεωνίδας 50+ Θεσσαλονίκη  Σ.Δ.Υ.  Θεσσαλονίκης
116 02:58:34 156 Καλόγηρος   Δημήτρης         40-49 Θεσ/νίκη See World  Scuba Diving
117 02:58:36 98 Βέργας  Νικόλαος 40-49 Θεσσαλονίκη
118 02:59:05 172 Singleton-Lawley Veronica Γ Bromham, UK Beoford Harriers
119 03:02:55 42 Καραμπουρνιώτης Αρης 15-18 Θεσ/νίκη
120 03:02:56 153 Φωτιάδης Νικόλαος           19-39 Θεσ/νικη     Αθλητ. Κέντρο Ευκαρπία
121 03:03:05 33 Ράμναλης  Αργύρης 40-49 Ηράκλεια Σερρών Α.Ο. Ηράκλειας
122 03:03:07 46 Αντωνίου Κώστας 40-49 Κομοτηνή Mountain   Runners
123 03:03:09 94 Παπαδοπούλου Δέσποινα Γ Σέρρες
124 03:03:11 196 Καραδημητρίου Ευστάθιος 40-49 Βόλος ΣΔΥΒ
125 03:03:13 113 Μαθιουδή  Σταματία Γ Χίος CHIOSRUNNING
126 03:03:25 180 Τσοπουρίδης Γεώργιος 19-39 Ξάνθη RODOPI ADVENTURUN
127 03:04:13 51 Σεργιάδης  Μανώλης 19-39 Θεσ/νίκη MENTALIST
128 03:05:54 90 Τανγτελενίδης Παντελής 40-49 Κρύα  Βρύση
129 03:06:08 175 Τσουκαλάς Απόστολος 40-49 Κιλκίς ΣΦΙΠ Κιλκίς
130 03:06:09 193 Ανδριάς Αλέξανδρος 19-39 Λιτόχωρο OLYMPUS TEAM
131 03:06:41 110 Παπαχαρισίου Ντίνα Γ Ελασσόνα Green  Running  Team
132 03:06:58 87 Σουσάμας  Γιώργος 40-49 Θεσσαλονίκη
133 03:08:06 31 Καστανιώτης Κωνσταντίνος 40-49 Θεσ/νίκη Σ.Δ.Υ.  Θεσσαλονίκης
134 03:08:16 56 Μπούσμπουρας  Περικλής 40-49 Θεσ/νίκη Σύλ. Κατ.  Βορείου  Ελ.
135 03:08:18 170 Παπαδόπουλος Αγγελος 19-39 Θεσσαλονίκη
136 03:08:44 131 Τανάγιας  Γιώργος 19-39 Θεσ/νίκη Πρότυπο Κεντρο Γυμναστικής 
137 03:08:45 130 Ταγτελενίδης  Τάσος 19-39 Θεσσαλονίκη 
138 03:10:28 115 Βούλγαρης Κώστας 19-39 Λιτόχωρο  
139 03:10:50 121 Νταούλας Δημήτρης 50+ Θεσσαλονίκη 
140 03:10:59 135 Γκατζόγιας  Χρήστος 19-39 Θεσσαλονίκη 
141 03:11:11 186 Τσέτσερης Θεόδωρος 19-39 Χίος Chios Running
142 03:11:21 74 Γκουντέλιας  Κώστας 40-49 Θεσσαλονίκη
143 03:13:28 138 Θεοχαρίδης Χρήστος      40-49 Θεσσαλονίκη 
144 03:13:48 95 Τσαπάρας  Οδυσσέας 40-49 Θεσσαλονίκη Σ.Δ.Υ.  Θεσσαλονίκης
145 03:14:02 182 Μαλαμίδης Αθανάσιος 40-49 Κομοτηνή Malamidis Team
146 03:14:03 125 Κολπονδίνου Ανίκα Γ Ιωάννινα Apollonio  Running Club
147 03:14:04 105 Κουντουράκης Χριστόφορος 19-39 Αλεξανδρούπολη
148 03:14:21 80 Φεταλίδου Αικατερίνη Γ Αθήνα
149 03:14:24 183 Τσιρογιάννης Μανώλης 19-39 Θεσσαλονίκη
150 03:17:37 199 Γιαννακός Δημήτρης 50+ Θεσσαλονίκη Ο.Μ.Γ
151 03:18:23 126 Γκαρανές   Δημήτρης 40-49 Ιωάννινα Apollonio  Running Club
152 03:18:47 44 Κοτούλας Ιωάννης 19-39 Βέροια Σ.Δ.Υ   Βέροιας
153 03:18:58 53 Ντάτης Νικήτας 40-49 Χίος CHIOSRUNNING
154 03:20:49 169 Μπαίρας Μάνος 19-39 Ξάνθη
155 03:20:50 49 Σαλαμαντή  Ράνια Γ Κατερίνη ZEUS RUNNER CLUB
156 03:20:51 132 Γεωργιάδης Θεόδωρος 50+ Θεσσαλονίκη Σ.Δ.Υ.  Θεσσαλονίκης
157 03:27:07 70 Ευθυμιάδης  Θεοδόσιος 50+ Θεσσαλονίκη
158 03:28:17 173 Peter Lawley 50+ Bedford
159 03:30:19 136 Μαυρογιάννη  Μυρτώ                       Γ Θεσσαλονίκη 
160 03:37:46 144 Παπαδόπουλος  Δημήτρης   40-49 Αλεξανδρούπολη
161 03:38:06 168 Οικονόμου Νικόλαος 19-39 Θεσσαλονίκη
162 03:38:09 36 Αλεξόγλου Σταύρος 40-49 Κιλκίς Ορειβατικός Σύλλογος Κιλκίς
163 03:39:44 83 Αγγελής Βασίλειος 40-49 Βέροια Σ.Χ.Ο  Βέροιας 
164 03:44:12 64 Μπέκου Μαρίνα Γ Αθήνα  
165 03:46:38 61 Βεζυριαννίδης Γιώργος 50+ Θεσ/νίκη Σ.Δ.Υ.  Θεσσαλονίκης
166 03:49:13 134 Μώρης  Γεώργιος 40-49 Θεσσαλονίκη 
167 04:11:10 75 Σαϊνίδης  Αναστάσιος 19-39 Αλεξανδρούπολη  
168 04:14:41 150 Στεφανίδου  Ναταλία           Γ Κατερίνη         3 Ν
169 04:14:42 151 Γερακοπούλου  Νικολέτα     Γ Κατερίνη         3 Ν 
170 04:26:23 152 Σαρηπανίδου  Ευγενεία   Γ Κατερίνη         3  Ν 
171 04:26:24 104 Γκιμιτζούδης Εύαγγελος 19-39 Αλεξανδρούπολη Λύκοι Κεχαγιόγλου 
DNF 54 Βιττάκης Νίκος 50+ Χίος CHIOSRUNNING
DNF 81 Παρσαλίδης  Γιώργος 40-49 Καβάλα Cyclotron 
DNF 101 Πολάτογλου Χαρίτων 50+ Ασβεστοχώρι Σ.Δ.Υ.  Θεσσαλονίκης
DNF 112 Σαράντη  Ανθίππη Γ Χίος CHIOSRUNNING
DNF 147 Πετρόπουλος  Σπύρος         19-39 Θεσ/νικη                    Physikal
DNF 148 Σκόρδας  Απόστολος           19-39 Θεσ/νικη                     Physikal
DNF 13 Παπουνίδου Ναταλία Γ Θεσσαλονίκη Salomon Hellas
DNF 99 Κουτρουπής  Χρήστος 50+ Θεσσαλονίκη Σιδ. Λεσχη Θεσ/νίκης
DNF 176 Ματσίκας Ευάγγελος 19-39 Ιωάννινα
DNS 47 Κωνσταντινίδης Άγγελος 15-18 Θεσ/νίκη Sea  World
[/toggle] [/next_toggles]

7o SFEDAMI MOUNTAIN FESTIVAL